Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych

Salezjanie
Inspektoria Warszawska

Relacja z Ogólnopolskiego Kongresu Maryjnego w Szczyrku

W sobotę, 7 maja 2022 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku odbył się kolejny Ogólnopolski Kongres ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych, organizowany przez Stowarzyszenie ADMA. Ostatni Kongres Maryjny odbył się w maju 2019 roku w Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej Wspomożycielki w Różanymstoku. Dwuletnia przerwa w organizacji wydarzenia spowodowana była pandemią koronawirusa. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: Zawierzenie Maryi swojej codzienności. Do Szczyrku przyjechało około 150 osób z całej salezjańskiej Polski. Inspektorię warszawską reprezentowały osoby z Łodzi, Czerwińska nad Wisłą i Różanegostoku.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się modlitwą w Sanktuarium w Szczyrku o godzinie 10.30. Następnie wszystkich przybyłych powitał ks. Łukasz Krysmalski SDB, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu i główny organizator kongresu. Po słowach przywitania nastąpiły dwa wystąpienia przedzielone pięknym momentem wspólnego śpiewu pieśni maryjnych z towarzyszeniem góralskiej kapeli. W pierwszej konferencji wygłoszonej przez ks. dra hab. Marka Gilskiego można było usłyszeć o tym, w jaki sposób naśladować Maryję w swojej codzienności, biorąc przykład z tych prawd o Jej życiu, które wynikają z maryjnych dogmatów, czyli o Jej Niepokalanym Poczęciu, Bożym Macierzyństwie, Dziewictwie i Wniebowzięciu. W kolejnym wystąpieniu ks. dr Marek Studenski zachęcał zebranych do praktyki zawierzenia życia Jezusowi na wzór Maryi. Tu jako przewodnik wskazał dzieło św. Ludwika Marii Grignon de Monfort, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

W samo południe nadszedł czas wspólnej modlitwy eucharystycznej. Przed Mszą Świętą uczestnicy spotkania mięli możliwość zapoznania się z historią Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku. Po wyświetlonym filmie o sanktuarium rozpoczęła się Eucharystia. Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Zygmunt Kostka SDB Wikariusz Inspektora Salezjańskiej Inspektorii w Krakowie.

Ostatnim punktem kongresu było nabożeństwo maryjne w kaplicy domu rekolekcyjnego w Szczyrku. Po odśpiewaniu majówki przyszedł czas na krótkie podsumowanie, podziękowania i zaproszenie na kolejny Ogólnopolski Kongres Maryjny, tym razem na terenie salezjańskiej inspektorii pilskiej.